O vybraných produktech TCCC

Tato stať má sloužit k té nejzákladnější osvětě a orientaci v oblasti pomůcek pro TCCC. Každý z nás kdysi v minulosti řešil, co vlastně dát své do lékárny. Zprvu před mnoha lety na dětský tábor, pak na trempy a někteří pak i na dlouhé cestování na druhý konec světa. Náplň se tak měnila dle účelu a také zejména dostupnosti a míře informací. Následující je ale poněkud něco jiného.

Zde uvedená zdravotnická výbava nemá za úkol řešit žádné drobné oděrky, stržené puchýře, říznutí při krájení cibule nebo desinfekci po vyjmutí klíštěte. Tato pro někoho trochu neobvyklá výbava má za úkol zabývat se výhradně stavy, při kterých půjde doslova o vše. Tedy nic jiného, než o holé přežití osoby postižené osudnou událostí, vzniklou nejobvykleji bojovou činností, příp. nehodou či katastrofou. Tyto pomůcky jsou něčím, co v těch nejkritičtějších situacích může rozhodovat doslova o životě či smrti.

Pomůcky jsou však naprosto nanic, když je nemáme s sebou. I ta sebelepší a nejmodernější výbava nám nepomůže, pokud zůstane doma. Mít ji permanentně u sebe ovšem znamená zvolit optimální způsob nošení. Vybrat takový systém, který umožní mít v akci všechen potřebný „vercajk“ vždy stále po ruce. Příklad takové speciální lékárny si můžeme ilustrovat na jedné z nejosvědčenějších souprav:


SPEC OPS MEDI set lze umístit coby stehenní platformu, kterou lze mít pohodlně a přitom pohotově stále s sebou. Nejen ve světě, ale stále více i u nás se v současnosti takové sety stávají nezbytným doplňkem na rizikové zahraniční mise a základně proškolené osobě dává velké šance k řešení statisticky nejčetnějších bojových poranění. Tyto bojové lékárny jsou uzpůsobeny tak, že po otevření se otevřou do pravého úhlu a tak svému uživateli „nabídnou“ svůj obsah. To umožňuje rychlou orientaci a pohotový výběr odpovídající pomůcky v kritické situaci. Obsah se může u každého specialisty do jisté míry individuálně lišit. Ale základ bude tak na 80 procent zpravidla stejný. Převážně vychází z výbavy, obvyklé pro příslušníky speciálních složek v současném Iráku a Afganistánu.

 

photo2tt

 

A co se tedy uvnitř obvykle nosí?

C.A.T. Combat Aplicattion Turnicat. Naprostá většina úmrtí je dle exaktních armádních statistik způsobena rychlým vykrvácením, nejčastěji pak po zásahu končetin. Zaškrcení nad ránou je v takových případech dle letitých poznatků nejúčinnějším způsobem, jak čelit nejtragičtějším následkům. Moderní speciální armádní škrtidlo C.A.T., užívané plošně v současných amerických ozbrojených silách, umožňuje rychlou a nanejvýš jednoduchou urgentní pomoc, a to dokonce i v případě svého nezbytného autoošetření.

Video ukázka

photo3tt

Protikrvácivé prostředky. Tzv. hemostatika (zde nová verze přípravku QuikClot) jsou jedním z nejúspěšnějších přelomových prostředků. Tyto „zázračné prášky“, obsahují absorbující granule, které dokážou vázat kapalnou složku krve. Jde až o neuvěřitelně efektivní prostředek k zastavení i toho nejtěžšího tepenného krvácení. Do pár desítek sekund po aplikaci tohoto prášku se stříkající krev srazí v jakýsi škraloup, tvořící následně účinnou zátku. Top výrobkem je speciální gáza, ve které je tato látka integrována. Přípravek se tak nevysype mimo ránu, či není odplaven tekoucí či stříkající krví. Gáza se jednoduše a prostě „vecpe“ do ohniska rány, kde za moment působí jako jakýsi nanejvýš efektivní špunt.

Video ukázka

photo4tt

 

US Armádní tlakový obvaz. Jde o nezbytnou součást setu. Taková pomůcka je té nejmodernější koncepce, který je dle posledních poznatků uzpůsobena pro jednoduché a nanejvýš účelné užití v bojových podmínkách. Polštářek je vyroben z absorpčního materiálu, který výrazně přispívá k zamezení ztrát krve. Na konci je tento speciální obvaz opatřen zachycovacím mechanismem pro jednoduchou fixaci konce pružné bandáže.

photo5tt

 

Nosní vzduchovod. Ten zajišťuje stálou průchodnost dýchacích cest. I pouhé zapadnutí jazyka, způsobené hlubokým bezvědomím, totiž může být (nejen ve válečném konfliktu…) až překvapivě častou příčinou smrti (dle statistik něco kolem 6% případů…).

Video ukázka

photo6tt

Set pro koniotomii - alternativní zprůchodnění dýchacích cest. Provádí se pomocí proděravění membrány pod štítnou chrupavkou. K tomu slouží kompletní sada pomůcek doslova "na klíč", která podobný úkon dovoluje provést i ve ztížených podmínkách rychle, jednoduše a efektivně (viz film NAR - koniotomy)

Video ukázka

photo7tt

 

Hrudní chlopeň, Poranění plic je dalších z nejpodstatnějších příčin úmrtí na bitevním poli. Proto je sem cílen vývoj nových jednoduchých a přitom nanejvýš efektivních pomůcek. Jednou z nich je zvláštní samolepicí přípravek pro rychlé a nanejvýš jednoduché ošetření případů otevřeného pneumotoraxu.

photo8tt

 

Jehla pro dekompresi hrudníku. Pro druhou, mnohem závažnější komplikaci, související s poraněním plic je určena speciální jehla, připomínající velkou kanilu. Používá se při naprosto patrných známkách tenzního (uzavřeného) pneumotoraxu. Punkce hrudníku v oblasti druhého mezižebří pro odpuštění hromadícího se vzduchu je již po základním proškolení poměrně jednoduchým úkonem, který však dokáže oddálit jistou a velmi rychlou smrt.

Video ukázka

photo9tt

 

Vakuovaná gáza. Tato část vybavení, která je stlačena tlakem do kompaktního balení, se užívá především v případě zástavy masivního krvácení. Aplikuje se kupříkladu do ohniska rány, kde kompresí pomáhá optimálnímu působení užitého hemostatika.

photo10tt

 

Barevné orientační a záznamové tabulky. V TCCC slouží pro tzv. triáž, tedy určení pořadí priorit jak pro ošetření, tak i pro odsun postižených osob. To je zvláště důležité v situacích s větším počtem zraněných osob. Dále se zde následně dále s osobou posílají komplexní informace o stavu osoby a všech úkonech, které byly provedeny.

Video ukázka

photo11tt

 

Speciální US armádní nůžky. Ty jsou schopny rychle a přitom naprosto bezpečně odstrojit zraněného a odhalit zájmová místa. Díky speciálně uzpůsobenému ostří dokážou střihat i švy silných oděvů, zbavit se i několika vrstev najednou, a to bez rizika poranění dotyčné osoby. Dokonce si poradí i s armádním řemením či pomohou s rychlým sejmutím taktické vesty či balistických ochranných pomůcek.

photo12tt

Pryžové US rukavice. Jde o kvalitní ochrannou pomůcku, která se na rozdíl od běžného latexového prostředku nezamotává. Dobře se nasazuje a netrhá. Na rukou také nic „neplandá“ a rukavice zde přesně „sedí“ – což umožňuje mít výbornou schopnost hmatu a dobrý cit v prstech pro drobné a přitom náročné činnosti.

photo13tt

Svítilna. Tato pomůcka je naprosto nezbytnou zvláště nastane-li situace za snížené viditelnosti či za naprosté tmy. Je to jednoduché – pokud nic nevidím, sotva někomu mohu pomoci i s tím nejlepším vybavením a schopnostmi. Tato diodová svítilna je navíc opatřena gumovým popruhem, který umožňuje aplikovat světelný zdroj na hlavu a uvolnit tak ruce pro nutnou činnost.

photo14tt

 

A pokud si mohu vzít s sebou i batoh? Ten automobil totiž rozhodně „uveze“ a člen týmu jej pak do samotné akce může donést i na kilometry daleko. Rozšířený obsah pak dává nepoměrně větší možnosti pro řešení nehod i následků ozbrojeného střetu…

Speciální „Medic bag“, je určený pro tzv. „bojové lajfsejvry“. Užívá se coby pokročilá kolektivní zdravotní výbava zvláště pro zahraniční rizikové mise. Systémově slouží pro tzv. rozšířenou první pomoc v armádních podmínkách. Obsahuje také taktická skládací zdravotnická nosítka. Ta původně vznikla na objednávku US ozbrojených sil. Jsou kompaktní, odolná a lehká. Díky důmyslné skládací konstrukci je možné je permanentně nosit v akci na zádech integrované v MEDI batohu a tak mít neustále k dispozici pro rychlou evakuaci raněných. Vyjmutí a rozložení trvá po krátkém nácviku jen kolem 15 sekund. Opětovné složení je rychlé a jednoduché. Nosítka přes svou nevelkou hmotnost snesou zatížení i výrazně přes 100 kg, takže je možné odnést i vzrostlejší osoby, včetně jejich výstroje. Tyto nosítka, vzniklá na bázi poznatků z četných konfliktů, jsou v současnosti používána v četných speciálních jednotkách po celém světě. I u nás jimi jsou již vybaveny některé ze zvláštních útvarů.

photo15tt

 

A k případnému obsahu?

V případě významného úbytku krve je velkou pomocí okamžitá náhrada objemu tekutin nitrožilním způsobem. K tomu jsou v MEDI batohu určeny infuzní sady a roztoky. V kritickém stavu je však nezřídka už nemožné klasicky napíchnout žílu kanilou na ruce. Pro tyto situace bývají ve výbavě i značně neobvyklé moderní pomůcky pro alternativní infuzní zásobování intraosiálním způsobem, tedy kostní dření. Přípravek zvaný FAST je určen pro poměrně snadný vstup hrudní kostí.

photo16tt

 

Krční límce pro nutné znehybnění páteře a tvarovací Sam Splint dlahy pro možnost pohotového ošetření následků zlomenin dlouhých kostí. Jde o moderní fixační pomůcky, užívané především v případech kritických pádů, autonehod a poranění následkem explozí. Jde o vybavení velmi lehké, jednoduché a přitom vysoce funkční. Všechny tyto praktické záchranářské pomůcky se nyní pro potřeby využití v rámci programu TCCC vyrábějí také v armádních barvách.

Video ukázka

photo17tt

 

Water Jel. Velkým problémem, který se v poli musí nezřídka řešit, mohou být i závažné popáleniny. Jedním ze současných nejlepších přípravků, kterými podle slov lékařů „není rozhodně co zkazit“, je tzv. Water Jel. Jde o výborný univerzální prostředek, jenž postižené místo okamžitě potřebně zchladí, zásadně ulevuje bolestem a zároveň omezuje nebezpečí infikování rány. Mimo provedení v plastových lahvičkách, vhodných spíše pro lokální spálení, jsou již v nabídce i velké náplasti. Ty jsou silně napuštěné tímto efektivním přípravkem a mohou zásadně pomáhat i při zasažení rozsáhlejší plochy.

photo18tt

 

Zajištění dýchacích cest je další z podmínek pro přežití nejen na bitevním poli. I pouhé dušení aspirovanou krví či zvratky totiž může být i ve válečném konfliktu až překvapivě častou příčinou smrti. Jednoduchá skladná odsávačka pak pomáhá rychle odstranit z ústní dutiny všechny vysoce rizikové tekutiny.

Lehký skládací ambuvak zas může být velkou pomocí v případě provádění nezbytné resuscitace.

photo19tt

Pro zraněnou osobu je nezbytné co nejdříve čelit tepelným ztrátám, které mohou mít ve svém důsledku velký vliv na další rapidní zhoršování zdravotního stavu. Pro prevenci podchlazení, a to i za velmi nepříznivých klimatických podmínek je určen speciální set, skládající se z termofóliového kompletu a speciálních deček, účinně vyvíjejících teplo.

photo20tt

 

Důraz je zde také kladen na samotné zajištění rychlé evakuace, protože vždy jde pouze o překlenutí doby, než se zranění dostanou k plnohodnotné lékařské pomoci. Nemálo pomůcek v batohu proto také slouží k označení místa vyzvednutí tzv. „medevakem“, tedy záchrannou helikoptérou. A to ve dne i za noci. Dále potřeby sloužící pro možnosti signalizace, určení směru větru, či mezinárodní komunikaci s posádkou v angličtině.

photo21tt

 

 

Späť do obchodu