Modelové situace pro příslušníky MP Praha
Chystá se další cvičení, které jsou závěrečným blokem specializovaných kurzů. Zde nebývá důraz pouze na záchranářské úkony, tedy samotné aplikování postupů urgentní zdravotní pomoci, ale na optimální provedení celé akce úkonu, včetně všech taktických a organizačních náležitostí takové události. Příběh první je prostý – oznamovatel volá na linku 156, že v parku nehybně leží městský policista a na otázky kolemjdoucího nereaguje. Operační středisko proto urychleně vysílá na místo dvojčlennou hlídku. Ta zde zjišťuje, že policistovi chybí jeho služební zbraň. Strážník v bezvědomí, na obličeji a čele má velké podlitiny. Opodál se povaluje silný klacek.
Zatímco jeden z členů hlídky střeží okolí (je důvodný předpoklad, že v okolí se nyní pohybuje ozbrojený nebezpečný pachatel…) na místo
urychleně volá rychlou záchrannou službu a nahlašuje osobní číslo zraněného.
Nakonec přestává strážník dýchat a je nutné provádět účinné resuscitační techniky – ty se zde již provádí na speciálním simulátoru.
A už je tu líčení na následnou „modelovku“…
Další ze situací, které mohou strážci pořádku a zákona žel bohu řešit každý den – autonehoda…
Autohlídka linky 156, jede na „na VRZ“ na místo závažné události. Bohužel na křižovatce vozidlu MP jeden z řidičů nedá přednost a dochází k osudné autonehodě. Po oznámení přítomných občanů je do místa vyslána pěší hlídka, která se právě nedaleko nachází…
A jde se na věc…
Dvojice strážníků musí nyní řešit všechny tzv. „neodkladné úkony“ na místě havárie a co efektivněji aplikovat všechny probírané postupy. Nejen samotnou „zdravotku“, ale i zabezpečení místa, apod.
Zatímco jeden ze zraněných policistů nedýchá a musí být resuscitován, osoba v civilním vozidle se zas dusí v bezvědomí zvratky…
Třetí závěrečné prověření dovedností.
Zde už půjde o záležitost poněkud krvavější. Doslovný maskar, ke kterému však v náročné službě strážců zákona nemusí být moc daleko. Takže proto: nikdy neříkej nikdy…
Scénář je tentokrát akčnější, ale svým způsobem i dost prostý. Vše začíná celkem banálně, rutinní úkol. Hlídka MP byla vyslána na vyřešení případu rušení nočního klidu.
Po zazvonění na zájmové dveře hlídku čeká „překvapení“ - nožem je náhle napadne silně zdrogovaný narkoman. Oba policisty svými zuřivými útoky vážně zraní, avšak jeden ze strážníků jej ještě stačí eliminovat několikanásobným výstřelem ze své služební zbraně. Následně z posledních sil zvládne zavolat radiostanicí o pomoc…
Přivolaní policisté se nyní opatrně blíží na místo činu, zabezpečují prostor a urychleně se snaží pomoci zraněným osobám, a to i improvizovanými prostředky…
K zaškrcení tepenného krvácení používají svůj teleskopický obušek….
Jiná z modelových situací, koncipovaných pro příslušníky MP
Opět scénka začíná poměrně rutinní informací. Hlídka dostává radiostanicí informaci, že v parku na kraji rybníka pobíhá „podivný člověk“ se sekáčkem v ruce a vyhrožuje lidem. Dle oznamovatele je zřejmě podnapilý, nebo snad pomatený.
Poté co oba strážníci drazí na místo, spatří osobu, jež odpovídá danému popisu. I přes výzvy se k nim blíží. Hrozí sekáčkem a mumlá, že „všechny rozseká na kusy“. I přes hrozbu zbraní a následný výstražný výstřel se náhle rozebíhá na jednoho z policistů. Ten zahajuje střelbu.
Přesto, že je muž zasažen první mířenou ranou do stehna, řítí se stále dál na policistu a snaží se jej zasáhnout sekáčkem. Teprve druhý výstřel, který inkasuje útočník do hrudi, konečně zastavuje ozbrojeného pachatele. Ten padá na zem a pouští svou zbraň.
Jeden ze strážníků, jištěný kolegou, ukládá zbraň a opatrně se přibližuje ke zraněnému pachateli. Poté se snaží rychle zabránit masivnímu krvácení z končetiny. Ránu zaškrcuje svým obuškem, zatímco jeho kolega ohlašuje na operační středisko použití zbraně a urychleně přivolává záchranku.
Následně ohledávají zraněný hrudník a zjišťují, zda projektil nevyšel zády. Snaží se pak alespoň improvizovaně zabránit nasávání vzduchu v místě pneumotoraxu. V tom přestává zraněný pachatel dýchat a je nutné až do příjezdu „Erzety“ provádět resuscitaci.